Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Suruç ilçesinde bulunan aşiret liderleri ve kanaat önderleriyle biraraya geldi. Toplantıda, Suruç’un geleceğiyle ilgili konular ele alındı.
  
Şanlıurfa Valiliği tarafından Polisevi’nde büyük bir toplantı düzenlendi. Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna'nın Suruçlu kanaat önderleriyle buluştuğu toplantıya Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkanı Tarık Açıkgöz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Kemal Timuroğlu, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu da katıldı.
 
Dınnayi, Şedat, Bijan, Şeyhanlı ve Karakeçili aşiretleri başta olmak üzere toplantıya katılan tüm aşiret liderleri ve kanaat önderleri, Suruç ile ilgili sıkıntılarını ve taleplerini Vali Tuna’ya iletti. 3 saat süren toplantıda çözüm önerilerini dile getiren kanaat önderleri, birlik ve beraberlik mesajı verdi.  
 
Kanaat önderlerinin taleplerini tek tek dinleyen Vali Tuna: “Öncelikli temennimiz, barış ve huzur içerisinde sorunlarımızın çözülmesi. Suruç’u daha iyi bir noktaya getireceğiz. Suruç insan potansiyeli olarak çok zengin” dedi.
 
Gençlerin en iyi şekilde yetiştirilmesi gerektiğinin önemine değinen Tuna: “Gençlerimizi; bu ülkeye, bu vatana faydalı insanlar olarak, üreten insanlar olarak, topluma fayda sağlayan insanlar olarak yetiştirmemiz çok önemli. Çocuklarımıza çok iyi bir gelecek hazırlamamız gerekiyor. Tarım ve sanayi yönünden gelişmek yetmiyor. Aynı zamanda eğitim seviyesini, sosyal ve kültürel ahlakı da zenginleştirmek gerekiyor. Bize ait olan manevi değerlerle çocuklarımızı yetiştirerek, geleceğin Türkiye’sini hep birlikte şimdiden inşa etmemiz gerekiyor.  Burada hepimize büyük görevler düşüyor. Siz kanaat önderlerine de burada çok önemli işler düşüyor” diye konuştu.
 
Hukuk devleti olma noktasında; demokraside, insan hak ve özgürlükleri noktasında Türkiye’nin çok önemli mesafeler katettiğini belirten Tuna: “Birbirimize destek olmaktan başka çaremiz yok. Bu topraklar ve bu vatan bizim için çok kıymetli. Hepiniz bunun farkındasınız. 15 Temmuz’da bunu gördünüz ve sahip çıktık hep birlikte. Ülkemizi işgal ettirmedik. Fitne çıkarmaya çalışanların farkında olacağız. Ülkemize sahip çıkacağız. Şanlıurfa olarak avantajlarımız çok. Tarımsal gelirimiz yükseliyor. İnşallah sanayide de teşvik ve yeni yatırımlarla daha iyi bir noktaya geleceğiz. Ufak tefek meselelerden dolayı birbirimizi kırmayacağız. Devletimize kesinlikle küsme şansımız yok. Devletimizle barışık olacağız. Duruşumuzu net bir şekilde göstermemiz gereken bir zamandan geçiyoruz. Şanlıurfa’mızı daha iyi bir noktaya getirmek için elbirliğiyle çalışalım. Çünkü biliyoruz ki Şanlıurfa hem bölgenin hem Türkiye’nin sigortasıdır. Herkes tek başına bir kıymettir. Sizlerde bizim için değerlisiniz. Kapımız sizlere her zaman açık olacak. Fırsat buldukça bende sizleri ziyaret edeceğim” şeklinde konuştu.
 
Toplantıda; çevreyolu, enerji, altyapı ve gençlere yönelik sorunların çözümü konusunda da ortak kararlar alındı.